NİKÂH ŞEKERİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Nikâh merasimleri hayatın dönüm noktasıdır. Birlikteliğe başlanan günün resmiyete döküldüğü bu gün miladi özellik taşımaktadır. Her şeyin kusursuz olması gerekmektedir. Yoksa yıllarca pişmanlıklar yaşanacak ve neden bunu düşünmedim gibi sorularla kafalar meşgul olacaktır.

nikah şekerleri

Günümüzde nikâh merasimlerinin ayrıntılarını düşünebilmek, fikir alabilmek ve araştırma yapabilmek için geniş platform vardır. Nikâhta giyilecek kıyafet, nikâhın nerede olacağı, kuaför, ikramlıklar, ‘’evet‘’deme şekli, kimin önce ayak basacağı, nikâh defteri, nikâh şekeri gibi pek çok detay günler öncesinden düşünülerek en güzel ve en unutulmazı olması için telaş yaşanmaktadır. Hayat boyu bir kere olacak bu özel günde seçilecek nikâh şekerinin unutulmaz olması, düğünü minicik varlığı ile anlatması gerekmektedir. Çanta içerisine alınabilecek kadar küçük olan bu objenin kocaman davetten geriye kalması nedeniyle nikâh şekeri seçimi oldukça önemlidir.

Nikâh şekeri seçerken neler düşünülmelidir?

· Düğün şekeri seçecekken düğünün ne şeklide yapılacağı ön planda olmalıdır. Kış düğünü ve kapalı mekânsa düğün şekeri daha sıcak gösterişli, daha koyu renkli mumluklar ya da biblolardan oluşabilir. Kimileri içinde klasik nikâh şekerlemeleri cazip gelebilir. Eğer düğün açık alanda yapılacaksa seçilecek nikâh şekeri de daha uçuş, daha ferah bir şey olmalıdır. Renk uyumu ve kullanılacak malzeme içeriği konsepte göre belirlenmelidir. Otantik bir mekânda nikah merasimi yapılacaksa çok farklı nikah şekeri ile güne, hatta yıla damga vurabilmek mümkün olabilecektir. Kişilerin meslekleri ya da özel durumlarının konu alınabileceği nikah şekerleri de düşünülebilir. Örneğin kişi eğer doktorsa enjektör ayrıntısı olan bir nikâh şekeri süslemesi düşünülebilir. Esprili bir yaklaşım olacağı için akıllardan hiç çıkmayacaktır. Aynı şeklide eğer gelin adayının kelebek figürüne bir ilgisi varsa kelebek desenli nikâh şekeri düşünülerek hoş sürpriz yapılabilir.

· Nikah şekeri seçilecekken davetiye ile de uyumlu olması güzel bir oryantasyon yakalanmasına neden olacaktır. Siyaha karşı bir hassasiyet varsa siyah renkte seçilecek davetiye üzerinde parıltılı yazılar yıldız gibi olacak, aynı şeklide düğün şekeri içinde siyah bir tül ayrıntısı yıldız dolap süsü ile şık ambiyans yakalanabilinecektir.

Nikah Şekeri

· Nikâh şekeri seçiminde çok klasik düşünmemek gerekir. Herkeste olan yerine hiç olmayan bulunmalıdır. Kişiyi yansıtması, evlere yakışması, saklanmaya değer olması ve göz doldurması gerekir. Çok abartılı kocaman olan nikâh şekerleri hoş durmayacak itici olabilecektir.

· Nikâh şekeri seçimi kadar içerisine yazılacak notta önemlidir. Teşekkür iletisi, günün tarihi, gelin- damada özel bir espri ile şekerler daha çok saklanmaya değer yapılabilir. Mutluluğun paylaşılacağı bu en özel gün için yapılacak her şey özel olmalıdır.

· Nikâh şekerleri ikramları için de renk uyumu olan şık tepsiler hazırlanmalıdır. Tepsilere dağıtılacak olan şekerlerin çekiciliği yükseltilmelidir. Şayet nikâh yapılacak alanda kişiler masalara alınacaksa nikah şekerleri masalara dağıtılabilir.