DÜĞÜN İHTİYAÇ LİSTESİ

Düğünden önce gelen misafirler birtakım hediyeler alırlar ve bu hediyelerin hepsi kullanılmaz. Çünkü aynı hediyeyi birkaç kişi getirmiş olabilir ve bu yüzden bu hediyeler ya bir köşe de ya da birilerine verilir. Gelin de bu gelen hediyeleri kullanamaz. Günümüz de artık bu şekil de olmuyor. Gelin ve ailesi düğün ihtiyaç listesi hazırlıyor ve hediye alacak kişiler o listeden seçtiği hediyeyi alıyor ve böylece gelin gönül rahatlığı ile gelen bütün hediyeleri kullanmış oluyor.

Liste belirlenirken evin özellikleri de göz önüne alınmalıdır ki eve uygun eşyalar alınsın. Misafirlerin alacağı hediyeler küçük, çok maliyetli olmayan hediyelerdir. İhtiyaç listesinin en önemlisi eve alınacak büyük eşyalardır. Bazı mağazalar insanların yükünü hafifletmek için kampanya düzenliyorlar ve birkaç eşyanın aynı mağazadan alınmasını sağlıyorlar. Kolay bir alışveriş yapmak için önce düğün ihtiyaç listesi ikiye ayrılabilir. İlk ihtiyaç listesin de, günlük kullanılacak çatal, kaşık, bıçak, tava, tencere, leğen, tabak, bardak, kahvaltı takımı, havlular, battaniye, pike, yatak odası, yorgan, yastık, bornoz takımı, klozet takımı, fincanlar, çaydanlık, kavanozlar, saklama kapları, baharat takımı gibi eşyalar yazılmalıdır. Eksik olmaması için kullanılan bir mutfağa girip görülen eşyaları kağıda yazılabilir ve her şeyin tam olması sağlanabilir.

Bu konu da yardım edebilecek en iyi kişi anne ve teyzedir. Günlük kullanılacak eşyaların altına özel gün ve misafirlere kullanılacak eşyalar yazılabilir. Çatal- bıçak takımı, masa örtüsü, bardak çeşitleri ve tabak çeşitleridir, bunların bir uyum içersin de olması gerekir. İkinci liste de ise eve alınacak eşyalar olmalıdır. Eşyaları seçerken ev göz önün de bulundurulmalıdır. Evin büyüklüğüne göre eşyalar seçilmelidir. Eşyalar; oturma grubu, yemek odası takımı, yatak odası takımı, ayakkabı dolabı, sehpa takımı, çalışma masası, salon takımı, avizeler, banyo takımı ve banyo dolabı, televizyon sehpası, vestiyerdir. Ayrıca mutfak masası ve sandalyeleri, halı, ayna, tablo, perdeler, şamdan, duvar ve masa saati, abajurlar, buzdolabı, çamaşır makinesi, aspiratör, fırın, ütü, şofben, bulaşık makinesi ve televizyon olarak sıralanabilir. Bu sayılan eşyalar düğün ihtiyaç listesi için gerekli malzemelerdir.