KINA GECESİNİN VAZGEÇİLMEZLERİ

Kına geceleri genelde düğün gününden bir gün önce yapılan halkımız arasında oldukça yaygın ve köklü bir geleneğimizdir. Kız kınası ve erkek kınası olarak iki ayrı evde kına gecesi düzenlenebileceği gibi ortak bir yer ayarlayıp iki tarafında akrabalarının bulunabileceği bir kına gecesi düzenlemekte mümkündür. Değişmeyecek ve varlığından hep söz ettirecek bu özel günü özel kılan bir takım etmenler vardır. Kimileri için çok eski moda kına gecesi konsepti güzel olabilecekken, kimileri de bekarlığa veda partisi adı atında yenilikçi bir kına gecesi tercih edebilmektedir. Yapılacak aktivitelerde kayıtlar yapılarak resim ve videolarla ileriye yönelik hatıralar kalacaktır.

Kına gecesi vazgeçilmezleri;

Kına gecesi denilince akıllara gelecek bariz fikirler olacaktır. Kına gecesinin vazgeçilmezleri arasında ismi anılacak en belirgin konu kırmızı renginin hakimiyetidir. Bu renk ile özdeşleşen bu gün, aileden ayrılığın ve sevgili ile yapılacak yeni başlangıcın rengidir... Her tarafta kırmızı detaylar vardır; gelin için kırmızı pullu, kına eldiveni, süslemeler, kına tepsisi detayları adeta ‘’kırmızı ‘’alanı kaplayan ve ortama şıklık katan bir unsurdur.

Kına gecesi vazgeçilmezlerinden bir diğeri kına yakılmasıdır. Geline ve damada kına yakılarak düğün öncesi yapılan bu eğlence sanki resmileştirilmektedir. Günümüzde çok tercih görmese de kına yakılmazı kına gecelerinin vazgeçilmezleri arasındadır.

kına gecesi

Kına geceleri için gelinlerin bindallı giyiyor olması da vazgeçilmezlerdendir. Otantik olan bu giysi ile oynamak, ağlamak, kına yaktırmak ve gelin olmak çok daha başka olacaktır.

Kına gecesi vazgeçilmezlerinin unutulmaması ve her şeyin tam olması için kusursuz hazırlanmak gerekir. Bu gün günler öncesinden belli olduğu için tüm detayların önceden belirlenmesi önemlidir.

Kına gecesinde unutulmaması gereken detaylar;

§ Kına sepeti konsepte uygun olmalı ve eğer düz tepsi alınmışsa güne özel süslenerek şaşalı görüntü yakalanmalıdır.

§ Görüntü alabilmek adına iyi kalitede fotoğraf makinesi yada fotoğrafçı ayarlaması çok önemlidir. Bu konuda yedekli olmak her zaman önemlidir. Eğer profesyonel kişiler bu konuyu üstlenmemişse fotoğraf ve video çekimi yapılacak makineden emin olmak ve gece boyunca yeterli görüntünün alınabileceğinden emin olmak gerekir.

kına gecesi kapı süsü