KATI BESİNE GEÇEN BEBEĞİNİZ İÇİN ÖZEL MENÜLER

Bebeğin beslenmesinde önemi ve yararı büyük olan anne sütü bebek açısından son derece yararlı ve pratik bir besin kaynağıdır. Bebeğinizin beslenmesinde önemi büyük olan anne sütünün sıcak mı? soğuk mu? Ve lezzetli olup olmadığı konusunda telaş yapmaya gerek kalmaz. Anne sütünden sonra ek gıdalara geçiş dönemi ile bebeğinizin büyüdüğünün farkına varırsınız.

Bebeğin ilk 6 aylık döneminde anne sütü ile beslenmesi gerekli olduğu kadar oldukça da yararlıdır. Fakat bebek 4. Ayını tamamladıktan sonra ufak ufak ek gıdalara geçilmelidir. Bebek ek gıdayı kabul ettiği sürece verilen gıdanın ölçüsü de yavaş yavaş artırılmalıdır. Ancak önemli olan bebeğe verilen ek gıdanın bebeğin sindirimini kolaylıkla yapacağı şekilde tercih edilmesidir.

5 – 6 aylık bebeğin beslenmesi

Anne sütü Bebeğe mutlaka aldığı sürece verilmelidir. Fakat bazı özel sebeplerden dolayı anne sütü verilemiyorsa hazır mamalar her öğün için tercih edilmelidir. Bebek 5. Ayını tamamladıktan sonra ilk olarak anne sütü ile karnını doyurup ek gıdalar daha sonra verilmelidir. Bebeğe ilk olarak evde taze hazırlanmış meyve suyu vererek ek gıdaya geçiş yapılmalıdır. Mevsimine göre seçilmiş, taze elma ve şeftali gibi meyvelerin suları bebek için uygun gıdalardandır. İlk başlangıçta 1 – 2 kaşık olmak üzere zamanla ölçüsü artırılmalıdır.

Bebek için meyve suyu nasıl hazırlanmalıdır?

İlk olarak tercih edilen meyve iyice yıkanmalıdır. Kabukları titizlikle soyularak rendeden geçirilmeli ve temiz bir tülbent ile süzülerek hazırlanmalıdır. (Ayrıca hazırlama esnasında meyve sıkacağı da kullanılabilir.)

Bebek meyve suyuna alıştıktan sonra yavaş yavaş meyveler püre şeklinde de verilmeye başlanmalıdır ve ek olarak artık çorbaya da geçilmelidir.

Meyve püresi: mevsimine uygun olarak seçilmiş meyveler püre haline getirilmeli ve bebeğe bir öğün verilmelidir.

Sebze çorbası: ilk olarak özellikle öğle öğününde 1 – 2 kaşık ile başlanarak ölçüsü yavaş yavaş artırılmalıdır. Sebze çorbası hazırlarken sindirimi kolay olan sebzeler tercih edilmelidir. İlk olarak tercih edilmesi gereken sebzeler havuç ve patates olarak önerilmektedir. Bebek sebzelere iyice alıştıktan sonra sebzelerin çeşidi artırılmalıdır. Ancak unutulmaması gereken ayrıntı ne kadar ek gıda verilirse verilsin anne sütü ihmal edilmemelidir.

Havuçlu yoğurt çorbası

Bebek için hazır yoğurt değil evde mayalanmış yoğurt tercih edilmelidir. Ufak kavanozlara günlük mayalanan yoğurt bebeğe taze olarak verilmelidir.

Çorba için;

· Bir fincan yoğurt

· Bir adet havuç

· 1 çorba kaşığı pirinç

İlk olarak malzemeler az miktarda su ile haşlanmalıdır. Havuç ve pirinç yumuşak bir kıvam aldıktan sonra rondodan geçirilmelidir. Bebek için hazırlanmış olan bu çorbaya tuz ve baharat ilave edilmemelidir.

Elmalı muhallebi

Elmalı muhallebi bebeğe gece yatmadan önce verilebilecek en güzel ek gıdadır. Hazırlanışı;

· 1 tatlı kaşığı elma püresi

· 1 su bardağı su

· 2 tatlı kaşığı pirinç unu

İlk olarak su ile pirinç unu karıştırılarak iyice pişirilmelidir. Ardından püre haline getirilmiş elmalar eklenmelidir. Ilıyınca bebeğe verilmelidir.