DİŞ BUĞDAYININ ÇIKIŞI KULLANIM NEDENİ

Yurdumuzda bebeğin çıkan ilk dişi için yapılan törenlerin genel ismine ‘’diş buğdayı ‘’denilmektedir. Geçmişten günümüze kadar uzanan bu yolculuk aileleri bir araya getiren ve bebeğin dişinin konu olduğu eğlence, toplantı, mevlit tarzı buluşmalardır. Buğdaydan türeyen bu lezzetli yiyeceğin güne ikramlık olmasındaki sebepte buğdayın bereketi temsil etmesi ve çocuğun aileye bereket getirmesidir.

Diş buğdayında temelde bebeğin çıkan dişlerinin buğday kadar masum, temiz ve düzgün olmasıdır istenen… Diş buğdayında buğdayın kullanım nedeni bu sebepledir…

Diş buğdayı çıkışında esas sebep bebeğin dişlerinin çıkmasının kutlanması, bereketli günlerin gelmesi, güzel dişlerinin olması ve verilecek buğday ikramlıkla bu duyguyu akrabalarla paylaşılmasıdır. Toplanma sebebinde şükür ve dua vardır…

Bu özel güne kişiler davet edilecekken organizasyon küçükse çoğu zaman telefon aracılığı ile davet iletilebilir. Bazen de organizasyon daha büyük olur ve toplanmak için belirli bir mekân ayarlanabilir. Diş buğdayı için ikramlık şekerler, tepsi, süslemeler, şık giysilerle çok daha büyük ölçüde bir program düzenlenebilir. Maddi olanaklar ve hayat tarzı diş buğdayı konseptine yön verecektir.

Diş buğdayı merasimleri ilk çıktığı zamandan bu yana büyük ölçüde değişikliğe uğramamıştır. Yapılan buğday ikramlığı aynı ve yapılma amacı yine bereket ve güzel diştir. Bu törenler esnasında tepsi içerisine bilindik birkaç malzeme koyularak bebeğin hangi malzemeyi seçeceği tespit edilir. Tepsi içerisinde bulunan makas, iğne, kalem gibi dikkat çekici ürünlerden hangisini seçerse söz gelimi bebeğin meslek seçimine göre fikirler yürütülerek eğlence büyütülür.

Bebeğe refakat edecek bir teyze belirlenir. Bu teyzenin dişlerinin düzgün olması ve istenilen beyazlıkta olması örnek olabilmesi adına önemlidir.

Diş buğdayının çıkış amacı;

Yurdumuzda her şeyin berekete doğru gitmesi, paylaşılması ve günün anlamlı olması için toplanmak, eğlenmek, dua etmek önemlidir. Bu dualarla evin bereketi artacak ve bebeğin daha sağlıklı dişlerinin olacağına inanılır. Paylaşım için gelen konuklar bebeğe hediyeler getirmekte ve bu gün o anlamda doğum günü konseptinde geçmektedir. Ev sahibi de konuklara yemekler, diş buğday aşı, diş buğdayı şekeri gibi ikramlıklar hazırlayarak konukları memnun etmektedir. Çekilen fotoğraflar, videolar hatıra kalmakta ve geçmişten günümüze kadar gelerek yeni nesillere armağan olmaktadır.

Diş Buğdayı

Diş buğdayının kullanım nedeni;

Diş buğdayı çıkan ilk dişi temsil edecektir. Dişin daha güzel çıkması, bebeğin aileye bereket ve huzur getirmesi için yapılan ve geçmişten günümüze kadar gelen güzel geleneklerimizdendir. Özellikle ilk bebeği olan kişiler bebekleri diş çıkardıkları zaman heyecanlanıp büyük organizasyonlar yaparak tüm akrabaları davet etmektedirler. Alınan diş buğdayı şekerleri ve yapılan buğday aşı ile ağızlar tatlanmakta, anlamlı bir gün daha hatıralar arasında yerini almaktadır. Eğer bu güne özel diş şeklinde pasta yapmak mümkün olursa çok daha ilgi çekici bir güne imza atılabilecektir…

Diş Buğdayı